Tento web používa k poskytovaniu služieb, personalizácii reklám a analýze návštevnosti cookies.
Používaním tohto webu s tým súhlasíte

Viac informácií Rozumiem

S čím máte spojený sviatok svätého Valentína vy?

Viac ako dve tretiny obyvateľov si pripomína sviatok svätého Valentína. Tento anglosaský sviatok nebol v našich zemepisných šírkach z počiatku príliš obľúbený, ale v posledných rokoch si získava čím ďalej tým väčšiu popularitu.

Ľudia si obvykle darujú drobností, ako sú kvety, knihy alebo napríklad spodnú bielizeň. To je obľúbeným darčekom najmä pánov, nie je ale neobvyklé, že si krásne podprsenky a nohavičky kupujú aj ženy samé, aby potešili svojich mužov.

A viete, odkiaľ sa romantický sviatok svätého Valentína vzal? Legenda hovorí, že za dôb cisára Klaudia II. žil v Ríme kňaz, ktorý sa volal Valentín. Ten aj napriek výslovnému zákazu  cisára sobášil vojakov a ich partnerky. Klaudius si neprial, aby jeho muži boli ženatí, podľa neho im to totiž uberalo silu a zápal na bojisku.

Odvážny kňaz bol pri porušovaní nariadenia pristihnutý a prísny panovník mu nechal odseknúť hlavu. Za pripomenutie tohto príbehu je zodpovedný básnik Geoffrey Chaucer, ktorý žil a tvoril v 14. storočí. V jednej zo svojich básní sa zmienil o svätom Valentínovi ako patrónovi zamilovaných. Už vtedy si ho začali ľudia pripomínať.

Na Slovensku sa ešte pred nedávnom sviatok slávil len v niektorých domácnostiach. Obľuba sviatku ale rastie a reštaurácie sú na sviatok zamilovaných často plné párov. Ľudia začali tiež chodiť  na spoločné  romantické víkendy a kupovať si darčeky. Pripomeňte si tento rok sviatok zamilovaných aj vy a potešte svojich najbližších. Žiadna príležitosť, ako prejaviť náklonnosť, by nemala zostať nevyužitá.

 

 

Prihlásenie
Registrovať
Zabudnuté heslo
Zabudnuté heslo