Tento web používa k poskytovaniu služieb, personalizácii reklám a analýze návštevnosti cookies.
Používaním tohto webu s tým súhlasíte

Viac informácií Rozumiem

Boľavé kĺby dokážu strpčiť život. Ako si pomôcť?

Vyjsť schody, urobiť drep alebo iba svižnejšie ísť. Aj to môže byť problém, kvôli boľavým  a chorým kĺbom. Zatiaľ čo pre niekoho je pohyb bolestivý kvôli úrazu pri športe, iní trpia rôznymi ochoreniami alebo ich kĺby trápia ako jeden z príznakov starnutia. Ako ale pohyb učiniť čo najmenej bolestivým? Ponúkame Vám tipy odborníkov i rady osvedčené generáciami!

Cvičenie.

Či už Vás trápia kolená, bedrá alebo iné kĺby, správne cvičenie Vám pomôže od bolesti. Špeciálne cvičenie Vám pomôže rozhýbať kĺby a uvidíte, že sa Vám bude lepšie pohybovať. Cviky je však potrebné robiť správne, preto sa poraďte s rehabilitačnými pracovníkmi alebo navštívte hodinu zdravotného cvičenia v nejakom fit klube.

Váha a jedlo

Strava má na pohyblivosť našich kĺbov veľký vplyv. Najmä v prípade, že Vás kĺby trápia, treba dodržovať životosprávu a pracovať na tom, aby nás naša vlastná váha zbytočne nezaťažovala. Niekedy treba trochu schudnúť a problémy sú preč. Viete, aké potraviny odborníci na posilnenie kĺbov odporúčajú? Sú to najmä tie, bohaté na omega 3 mastné kyseliny, ako je losos alebo ľanové semienka. Dôležité živiny ale dodávajú tiež napríklad banány, cibuľa či listová zelenina.

Obklady a bandáže

Na bolesť Vám môžu pomôcť tiež rôzne obklady a bandáže či protézy. Záleží na tom, ktorá časť tela Vás trápi. Naše babičky zase na bolesti kĺbov odporúčali obklady s kostihojom alebo napríklad s cibuľou. Pomôže tiež známy Priessnitzův zábal. Ak vyrážate niekam von, môžete tiež vyskúšať bandáže, protézy  a iné  zdravotné pomôcky, ktoré Vám pohyb uľahčia.

Lieky

V dnešnej dobe existuje pomerne veľké množstvo rôznych doplnkov stravy, ktoré Vašim kĺbom pomôžu. Ak sa rozhodnete, že ich budete užívať, hlavne zachovajte pravidelnosť. Inak sa ich účinky nemôžu prejaviť. Nezabudnite tiež na to, že zlepšenie môže prísť až po niekoľkých týždňoch alebo mesiacoch.

Nechajte sa vyšetriť

Problémy s kĺbmi môžu byť výraznejšie ako sa na prvý pohľad zdá. Ak pretrvávajú, zájdite si ku špecialistovi. Iba ten Vás dokáže správne vyšetriť, stanoviť diagnózu a následne liečbu.

Prihlásenie
Registrovať
Zabudnuté heslo
Zabudnuté heslo